Saldo księgowe
Wiele osób, które prowadzą po raz pierwszy swoją firmę, spotyka się na samym początku swojej kariery z pojęciem salda. W większości przypadków, księgowi nie tłumaczą Klientom podstawowych pojęć związanych z prowadzeniem firmy. Dużo osób prowadzących działalność dłuższy okres, nie zna pojęcia salda księgowego które jest podstawą zrozumienia całej machiny księgowej.
Saldo w księgowości jest to nic innego zapis na koncie albo po stronie Ma (czli po stronie debetowej) albo po stronie Cr (czyli po stronie kredytowej). W zależności od rodzaju konta, i w zależności od tego po której stronie jest większy obrót wykazujemy saldo konto debetowe lub kredytowe. Niektóre konta w księgowości wykazują tylko saldo debetowe, niektóre konta wykazują tylko saldo kredytowe.
Dowiedz się również: Co to jest nota księgowa?
Czym dokładnie jest saldo księgowe?
Saldo księgowe to nic innego jak ogólna suma wszystkich zaksięgowanych operacji w danym okresie czasu, zarówno uznaniowych jak i obciążeniowych. Od wysokości salda księgowego (dodatniego lub ujemnego) zależy czy wykazujemy stratę czy też zysk na danym koncie. Saldo pozwala ustalić stan składnika który jest ewidencjonowany na koncie – np. ilość gotówki w kasie czy saldo należności od odbiorców bądź zobowiązań dla odbiorców. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy że codziennie ma kontakt z saldem księgowym. Najpopularniejsze saldo to saldo naszego rachunku bankowego. Tam w dość prosty sposób można zobrazować czym ono jest. Jeśli mamy wpływ na konto bankowe, zatem po stronie debetowej jego stan się zwiększa, jeśli mamy wypływ z konta, jest stan się zmniejsza. Saldo księgowe w takim przypadku to różnica pomiędzy tym co mamy na koncie a tym co wydaliśmy. Jeśli mamy większe wpływy od wydatków, wtedy też mamy saldo debetowe. Jeśli mamy większe wypływy od wydatków, wtedy mamy saldo kredytowe.
W naszym biurze rachunkowym w Łodzi, możecie Państwo spotkać się z podstawowymi pojęciami, które są rzetelnie tłumaczone aż klient je zrozumie 🙂 Ważne dla nas jest to aby wiedzieć jak prowadzić własną firmę i analizować na bieżąco poszczególne elementy swoich finansów. Rozumiejąc podstawowe pojęcia księgowe, łatwiej będą Państwo mogli wysuwać wnioski na temat oceny bieżącej Państwa działalności i ewentualnej jej poprawy.